اسباب بازی فکری

 اسباب بازی فکری، فکری نو برای پرورش کودک دلبندتان!

امروزه گسترش بازی های موجود در بازار، علاوه بر مزایای فراوان، معایبی هم به همراه داشته است.
شاید بتوان گفت این گستردگی گاهی باعث سردرگمی پدر و مادر ها در امر انتخاب اسباب بازی شده است. آنچه امروز متخصصان علم روانشناسی کودک به آن تاکید دارند افزایش توجه والدین به بازی های فکری کودکان است. فروشگاه های اینترنتی اسباب بازی فکری، با هدف افزایش خلاقیت و هوش فردی و اجتماعی کودکان کار خود را آغاز کرده است. اما در ابتدا بهتر است کمی با لزوم اهمیت بازی فکری برای کودک آشنا شویم.

نقش بازی های فکری در پرورش کودکان

امروزه روانشناسان کودک بیان کرده اند که هرگونه فعالیت ذهنی که کودک در طول شبانه روز با آن سر و کار دارد، در رشد ضریب هوشی کودک تاثیر مستقیم دارد به طوری که امروزه ثابت شده است که نوجوانانی که در دوران کودکی، بازی های فکری انجام داده اند از ضریب هوشی و خلاقیتی بیشتری نسبت به نوجوانانی که به این گونه بازی ها نپرداخته اند دارند. معمولا کودکانی که در سنین سه تا شش سالگی بازی های ذهنی انجام داده اند در سنین نوجوانی رفتار های هوشمندانه ای را در خود تقویت کرده اند. هم چنین بازی های فکری با تقویت حافظه کودک، شانس فرد را در ابتلا به بیماری های مرتبط با دستگاه عصبی انسان پایین می آورد.

اما آیا بازی های فکری فقط در رشد ذهنی فرد موثر است ؟

در پاسخ به این سوال ابتدا باید بگوییم که اساسا هرگونه فعالیت جسمی و یا ذهنی کودک تاثیری مستقیم در هر چهار نوع رشد کودک که شامل رشد ذهنی، رشد جسمی، رشد اجتماعی و رشد عاطفی است، دارد. مطالبی که گفته شد همگی اهمیت این موضوع را روشن کرده اند که نقش بازی فکری در پرورش کودک امری حیاتی و مهم است و به هیچ عنوان پدر و مادر ها نباید از این موضوع غافل شوند.
فروشگاه های اینترنتی اسباب بازی های فکری، امروزه خرید این وسایل را برای والدین آسان کرده اند. به گونه ای هریک از والدین با مشاهده اطلاعات کاملی از کالا می توانند نقش و تاثیر آن بازی را بر پرورش شخصیت و تربیت ذهنی کودک مطالعه کنند.

امروزه اهمیت بازی های فکری با پروژه هایی حرفه ای که کارشناسان و روانشناسان کودک انجام داده اند تایید شده است. حال می خواهیم کمی به ویژگی های یک بازی فکری مناسب بپردازیم.
از ویژگی بازی های فکری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. سرگرم کننده باشد به طوری که کودک از بازی با آن حس رضایت و لذت داشته باشد.
  2. هدفمند باشد به طوری که بتوان نقش کلیدی آن بازی و تاثیر آن را بر فرد بیان کرد و بررسی نمود.
  3. بازی باید متناسب با سن کودک باشد چنانچه بازی فکری برای کودک پیچیده به نظر رسد طبیعتا تاثیر مناسبی بر ذهن کودک نخواهد گذاشت.

نظرات شما

قالب ووکامرس